× Smetanovské dny 3. – 24. 3. 2022 Slavnosti svobody 5. – 8. 5. 2022 Skupova Plzeň 8. - 12. 6. 2022 Historický víkend 10. – 12. 6. 2022 Folklorní festival 8. – 12. 6. 2022 Divadelní léto 19. 6. – 25. 7. 2022 Festival na ulici 19. – 27. 8. 2022 Sportmanie Plzeň 20. – 28. 8. 2022 Hrdinové Plzně 10. 9. 2022 Divadlo 14. – 21. 9. 2022 Finále Plzeň 23. – 28. 9. 2022 Pilsner Fest 7. - 8. 10. 2022 Plzeňské oslavy vzniku republiky 28. 10. 2022 Archiv
☰ menu Tradiční akce města Plzně

Divadelní léto

19. 6. – 25. 7. 2022


Divadelní léto

15. ročník Divadelního léta pod plzeňským nebem potrvá od 19. 6. do 25. 7. a kromě premiéry a deseti repríz komedie „Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho“ nabídne i reprízy Shakespearova milostného příběhu „Romeo a Julie“, který měl premiéru vloni. Dále to bude představení studentů KALD DAMU s názvem „Pláž“, večer muzikálových hitů Divadla J. K. Tyla „Jsme muzikál!“ nebo „Slam Poetry All Stars“.

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho je nejznámějším dílem dramatika Ladislava Smočka. Divácká srdce po celém světě si hra získala především díky originálnímu humoru, který osciluje na hraně mezi fraškou a hlubokomyslným filozofováním.

Premiéra legendární komedie se odehraje v sobotu 2. 7. od 21:00 na scéně, kterou letos festival postaví na náměstí Míru.

Na scéně na náměstí Míru bude Divadelní léto pod plzeňským nebem hrát od 20. do 23. července i obnovenou premiéru a reprízy loňské inscenace „Romeo a Julie“ s charismatickým Janem Zadražilem v roli Kapuleta. Nejznámější Shakespearův milostný příběh nastudoval režisér Jakub Špalek a diváci se mohou těšit i na další herecké tváře Spolku Kašpar – v hlavních rolích Daniel Pivoda Ondráček a Tereza Slámová, dále hrají Eva Elsnerová, Miloslav Tichý, František Kreuzmann, Štěpán Coufal a Kristián Stolařík. Ples v domě Kapuletů rozproudí dobová hudba kapely Krless.

Divadelní léto přivede i letos na scénu mladé herecké naděje. Po inscenacích, které vznikly z rezidenčních pobytů studentů DAMU a HAMU v předchozích letech, pozve festival letos v rámci doprovodného programu studenty 3. ročníku Katedry loutkového a alternativního divadla DAMU. Na náměstí Míru uvedou 19. června svoji novinku s názvem „Pláž“, která bude prvním představením letošního Divadelního léta.

Večer s hity muzikálového souboru Divadla J. K. Tyla se pod názvem Jsme muzikál! odehraje 20. června.

Vstupenky na 15. Divadelní léto pod plzeňským nebem se začnou prodávat prostřednictvím sítě GoOut.net na začátku měsíce dubna.

Program

Program

Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho

Autor: Ladislav Smoček
Režie: Šimon Dominik
Dramaturg: Jiří Janků
Scénograf: Karle Čapek
Kostýmy: Andrea Pavlovičová
Hudba: Matěj Kroupa

Hrají:
Burke: Diana Toniková
Outěchová: Milan Šteindler
Svatava: Klára Kuchynková
Tichý: Marek Mikulášek / Kryštof Dvořáček
Václav: Michal Štěrba

Tato kultovní groteska z roku 1965 je nejznámějším a také nejhranějším dílem Ladislava Smočka, režiséra a dramatika úzce spojeného s pražským činoherním klubem. Hra byla přeložena do čtrnácti jazyků, hrála se opakovaně ve většině evropských zemí, ale třeba i v Latinské Americe. Divácká srdce si získala především díky originálnímu humoru, který osciluje na hraně mezi fraškou a hlubokomyslným filozofováním. Hlavní hrdina dr. Zvonek Burke je prototypem muže, který se ocitá na konci svých mužných sil, ale ještě se nehodlá vzdát a „donkichotsky“ bojuje svůj marný zápas se světem, který se proti němu spiknul. Naše nová inscenace by měla být mimo jiné i dárkem k autorovým devadesátým narozeninám, které letos oslaví.

Scéna na náměstí Míru v Plzni
premiéra: 2. 7. 2022
reprízy: 6. 7., 7. 7., 8. 7., 10. 7., 11. 7., 12. 7., 13. 7., 14. 7., 15. 7. a 16. 7.  (změna programu vyhrazena)


Romeo a Julie

Autor: William Shakespeare
Překlad: Josef Topol
Spolek Kašpar
Úprava textu: Jakub Špalek, Lenka Bočková
Režie: Jakub Špalek
Výprava: Petra Krčmářová
Hudba: Daniel Fikejz
Pohybová spolupráce: Petr Nůsek, Jana Vašáková
Dramaturgická spolupráce: Lenka Bočková

Hrají
Romeo: Daniel Pivoda Ondráček
Julie: Tereza Slámová
Kapulet: Jan Zadražil
Merkucio: Miloslav Tichý
Tybalt: Štěpán Coufal
Paris: Kristián Stolařík
Lorenzo: František Kreuzmann
Chůva: Eva Elsnerová
kapela Krless: Josef Vondráček, Petr Marek, Jan Klíma a Dalibor Bzirský

Monteci, Kapuleti a Kašpaři!
Nejslavnější milostný příběh v jedinečné úpravě pro osm postav. Rozpálené ulice krásné Verony, dva znepřátelené rody a mladá láska… Text patřící k vrcholným tragédiím tohoto mýty opředeného autora jsme se rozhodli adaptovat na míru osmi postavám, aniž by se cokoliv ubralo na sdělnosti příběhu a síle prožitku, kterou tato hra nese. Původních více jak dvacet postav schází tedy opravdu málokomu.

Scéna na náměstí Míru v Plzni
obnovená premiéra: 20. 7. 2022
reprízy: 21. 7., 22. 7. a 23. 7. (změna programu vyhrazena)

Doprovodný program

Pláž

Režie, dramaturgie: Karol Filo, Tobiáš Nevřiva, Viktor Prokop
Scénografie: Tereza Dostálová
Kostýmy: Kristýna Khinová
Hrají: Kateřina Coufalová, Nikolas Ferenc, Lucie Hrzalová, Jakub Jelínek, Marie Machová, Jakub Müller, Antonie Rašilovová, Michal Sikora
Produkce: Emma Horká, Pavlína Krupičková
Pedagogické vedení: MgA. Dragan Stojčevski, Ph.D., MgA. Linda Dušková, Ph.D.

Šumí moře. Sluneční paprsky se lámou o vlny a odráží se ti do tváře. Vítr hvízdá v prázdných ulitách měkkýšů vynesených z mořského dna. Oblázky masírují plosky tvých nohou. Na kůži se ti rýsují mapy z krystalků soli. Studenti třetího ročníku KALD DAMU leží na rozpáleném lehátku a přemítají nad tím, zda je dnes ještě zodpovědné jet na dovolenou k moři. Jak se vyrovnat s pocitem ztrácejícího se světa? Jaké jsou hranice osobní zodpovědnosti?"

Scéna na náměstí Míru v Plzni
termín: 19. 6. 2022 (změna programu vyhrazena)


Jsme muzikál!

Hity z minulého, současného i budoucího repertoáru muzikálu Divadla J. K. Tyla a možná i něco navíc! Příjemným večerem pod otevřeným nebem provede šéf muzikálového souboru DJKT Lumír Olšovský.

Scéna na náměstí Míru v Plzni
termín 20. 6. 2022 (změna programu vyhrazena)


Slam Poetry All Stars (11. 7. 2021)

Tradiční” slam poetry exhibice na scéně Divadelního léta vám letos přinese výlučné osobnosti domácí slam poetry scény. Uvidíte jen mistry ČR a finalisty mistrovství. Poezie naživo. Poezie vs. show. …a neopakovatelný genius loci scény Divadelního léta

Scéna na náměstí Míru v Plzni
termín: 25. 7. 2022 (změna programu vyhrazena).

Vstupenky na 15. Divadelní léto pod plzeňským nebem se začnou prodávat prostřednictvím sítě GoOut.net na začátku měsíce dubna.

Změny programu a termínů jsou možné.